Etkinlik İsmi

Yer

Hedef Kitle

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

Saat

AÇIKLAMALAR

1. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Kapsamında 12 Yıldız Şehri Etkinliklerine katılmak için Meclise Önerge Verilmesi ve Kabul Edilmesi

Karşıyaka Belediyesi

Meclis Üyeleri

29 Mayıs 2014

-

Avrupa Konseyinin düzenlemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenecek olan etkinliklere katılmak, bütçe tahsis etmek, yazılı ve görsel materyalleri hazırlamak ve kullanmak, aktivelere düzenlemek ve ELDW kongre üyelerinde bir temsilci davet etmek için Belediye Meclisimize önerge sunulmuş olup önerge tam oyla 06 Haziran 2014 tarih ve 117 sayılı kararla kabul edilmiştir.

2. İzmir Karşıyaka Belediyesi 12 Yıldız Şehri Logosu

Karşıyaka Belediyesi

Yazılı ve görsel materyal

09 Eylül 2014

-

Avrupa Konseyinin düzenlemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Haftasına yönelik İzmir Karşıyaka Belediyesi olarak müracaat ettikten sonra oluşturulan komisyonla İzmir Karşıyaka Belediyemizin 12 Yıldız Logosu oluşturulmuştur. Oluşturulan logo tüm yazılı ve görsel materyallerde Avrupa Kongresi, Avrupa Konseyi ve Avrupa Yerel Demokrasi Haftasının logosu ile birlikte kullanılmıştır. Aynı zamanda 02 Eylül 2014 tarihli yazıyla 12 Yıldız Şehri Logosu Meclise sunulmuş olup 04 Eylül 2014 tarih ve173 sayılı karar ile Karşıyaka Belediyesi 12 Yıldız Şehri Logosu tam oyla kabul edilmiştir.

3. Basın Duyurusu

Karşıyaka Belediyesi

Yerel ve Ulusal Basın Temsilcileri

16 Eylül 2014

-

İzmir Karşıyaka Belediyesi olarak Avrupa Konseyinin düzenlemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Haftasına yönelik belediyemizce 12 Yıldız Şehri unvanını almak için çalışmalara başlanıldığı ve etkinlik programının oluşturulduğuna dair yerel ve ulusal basına haber geçilmiş olup toplam 13 yerel ve ulusal basında haberimiz yer almıştır.  

4. İnternet Duyuruları

Karşıyaka Belediyesi

Dijital Medya

16 Eylül 2014

-

İzmir Karşıyaka Belediyesi olarak Avrupa Konseyinin düzenlemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Haftasına yönelik belediyemizce 12 Yıldız Şehri unvanını almak için çalışmalara başlanıldığı ve etkinlik programının oluşturulduğuna dair dijital medyaya ait web sitelerinde yayınlanmış olup toplam 27 web sitesinde görsel haberimiz yer almıştır. Aynı zamanda facebook, twitter ve youtube’da görsel olarak etkinlikler ve haberler paylaşılmıştır.   

5. 12 Yıldız Şehri Karşıyaka Web Sayfası

Karşıyaka Belediyesi

Tüm halk

17 Eylül 2014

-

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yapılan bütün çalışmaların yayınlandığı bir Web sayfası oluşturulmuştur. Web sayfasının adresi; http://12yildiz.karsiyaka.bel.tr/. Aynı zamanda 12 Yıldız Şehri Karşıyaka web adresine belediyemizin http://www.karsiyaka.bel.tr/  adresinde ulaşıla bilinir. Hem Karşıyaka Belediyemizin ve hem de 12 Yıldız Şehri Karşıyaka web adreslerinde Avrupa Yerel Demokrasi haftası kapsamında yapılan tüm etkinliklere ve faaliyetlere ulaşıla bilinir.

6. Görsel Materyaller

Karşıyaka Belediyesi

Tüm halk

16 Eylül 2014

-

 

Avrupa Konseyinin Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında Belediyemizin 12 Yıldız Şehri unvanına yönelik tişört, anket formu, etkinlik programı, kırlangıç bayrakları, 12 Yıldız Şehri masa bayrağı, Avrupa Konsey masa bayrağı, Avrupa Kongresi masa bayrağı, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Bayrağı, büyük boy 12 yıldız şehri bayrağı, stantlar, branda afişler, banner ve etkinlik afişleri yapıldı. Bütün yazılı ve görsel materyallerde 12 yıldız şehri Karşıyaka logosu ile birlikte Avrupa Konseyi, Avrupa Kongresi ve Avrupa Yerel Demokrasi Haftasının logoları ile bu yılki tema olan katılımcı demokrasi tema logosu ve ELDW logoları kullanılmıştır.

7. 12 Yıldız Şehri Etkinliği Kapsamında Ziyarete Gelen Yabancı Konuklar

Karşıyaka Belediyesi

Tüm halk

12-17 Ekim 2014

-

Avrupa Yerel Demokrasi haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerimize katılmak üzere Avrupa Konseyinin desteklemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Ajansları Birliğinden iletişim sorumlusu Mss. İrene ZANETTİ 12-15 Ekim 2014 tarihleri arasında Karşıyaka ilçemizi ziyaret etmiş olup etkinlik kapsamında düzenlediğimiz Kent Konseyi toplantısına ve Meclis toplantısına katılarak konuşma yapmıştır. Aynı zamanda Avrupa Birliği aday statüsünde olan Makedonya ülkesinden Veles Belediye Başkanı Mr. Slavcho CHADIEV ile birlikte sekiz kişilik heyet etkinliklerimize katılmak üzere 14-17 Ekim 2014 tarihlerinde Karşıyaka ilçemizi ziyaret ederek etkinlik kapsamında düzenlediğimiz Meclis toplantımıza, Unutulmaya Yüz Tutmuş Çocuk oyunları panayırımıza katılmışlardır.

8. Basın Toplantısı

Karşıyaka Belediyesi Condol Cafe

Yerel ve Ulusal Basın Temsilcileri

13 Ekim 2014
Pazartesi

11.00

Yerel ve ulusal basından toplam 30 kişilik bir katılımla Avrupa Konseyinin Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yapılacak etkinlikler duyuruldu. Avrupa Yerel Demokrasi haftası kapsamında yapılacak etkinliklerin sonunda alınacak olan 12 Yıldız Şehri Unvanı projesi ile ilgili bilgiler verilmiş olup toplam 7 görsel basında ve 16 yazılı basında haberimiz çıkmıştır. Aynı zamanda Avrupa Yerel Demokrasi haftası günlerine Uluslararası Karşıyaka Festivalinin denk gelmesi 12 Yıldız Şehri etkinliklerini daha da renklendirmiştir. 

9. Anket Çalışması

Karşıyaka Belediyesi tüm etkinlik alanında

Etkinliklere katılan tüm halka

13-20 Ekim 2014

 

 

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında belediyemizce düzenlenen tüm etkinlik öncesi etkinliklere katılan konuklara ve katılımcılara anket uygulaması yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 275 kişi anket uygulamasına katılmıştır. Ankette; Türkiye’nin Avrupa birliği üyeliğini destekliyor musunuz? Sorusuna 268 kişi evet 7 kişi ise hayır cevabını vermiştir. Avrupa Birliği sizce neyi ifade ediyor? sorusuna; 87 kişi barış, 74 kişi demokrasi, 68 kişi ekonomik kalkınma ve 46 kişi insan hakları diye cevap vermiştir. AB üyeliği Türkiye’ye sağlayacağı katkılar neler olabilir? sorusuna; 115 kişi serbest dolaşım, 63 kişi Avrupa Parlamentosuna katılmak, 56 kişi AB bütçesinde yararlanmak, 36 kişi söz sahibi olmak ve 5 kişi ise hiçbir katkısı olmaz ifadesini kullanmıştır. AB üyeliğinin Türkiye’ye ekonomik katkısı olur mu? sorusuna; 263 kişi evet, 12 kişi ise hayır cevabını vermiştir. 

10. Kent Konseyi Toplantısı

Karşıyaka Kent Konseyi

Kent Konseyi üyeleri

13 Ekim 2014
Pazartesi

14.00

Avrupa Konseyinin Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yapılan ilk etkinliğimiz,  Karşıyaka ilçesinde oturan insanların yer aldığı Kent Konseyi toplantısı idi. Toplantıya yaklaşık 150 kişi katıldı. Katılımcıların tamamı Kent Konseyinde söz sahibi insanlar olup, esnaflardan, muhtarlardan, emekli insanlardan ve aktif olarak çalışan insanlardan oluşmaktadır.  Kent Konseyin görevi; yaşadığımız Karşıyaka ilçemizi her alanda daha ileri seviyelere götürmek için proje fikirlerini sunmak ve bu proje fikirlerinin belediyemizce uygulanmasını sağlamaktır. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yapılan ve katılımcı demokrasinin en iyi örneklerinden olan Kent Konseyi toplantısına aynı zamanda Avrupa Konseyinin desteklemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Ajansları Birliğinden iletişim sorumlusu Mss. İrene ZANETTİ’de davet edilmiştir. Mss İrene ZANETTİ Kent Konseyi toplantısında bir saate yakın konuşma yapmış ve konsey üyelerinin büyük bir ilgisi ile karşılaşmıştır. Toplantıda Mss. İrene ZANETTİ’yede konsey üyeleri tarafından sorular sorulmuştur. Toplantı yaklaşık üç saat sürmüştür.

11. Halk günü

Karşıyaka Belediyesi Başkanlık Toplantı Salonu

Karşıyaka Halkı

14 Ekim 2014
Salı

14.00

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında ikinci etkinlik olarak Karşıyaka ilçesinde yaşayan halkın katıldığı ve Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Mutlu AKPINAR’a ilçe ve kendileri ile ilgili sorular sorabildikleri bir halk günü toplantısı yapıldı. Toplantı periyodik olarak her hafta Salı günü bu toplantıdan sonra yapılmaya başlandı. Katılımcı demokraside toplumun her kesiminin bir söz hakkı olması nedeniyle böyle bir toplantı tertiplendi. Toplantıya 30 kişi katılım sağladı. Toplantıya katılanlar Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Mutlu AKPINAR’a talep ve istekleri söylendi. Toplantı yaklaşık iki saat sürdü.

12. Çocuklar ile Meclis Toplantısı

Karşıyaka Belediyesi Meclis Salonu

Çocuklar, Meclis Üyeleri, Belediye Personeli, Halk

14 Ekim 2014 Salı

18.00

Avrupa Konseyi Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında çocuklara yönelik bir meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında Karşıyaka ilçesinde bulunan ve çocuklar için yapılması düşünülen Gode Cengiz Parkının, Meclise davet edilen ve o bölgede oturan 30 çocuğa sunumu yapıldı. Sunumun bitimine müteakip Belediye Başkanımız tarafından Gode Cengiz Parkının nasıl olmasını istersiniz? Sorusu Meclise katılan 30 çocuğa soruldu. Müteakiben çocuklar tarafından park ile ilgili görüşler sunuldu. Alınan notlar doğrultusunda Gode Cengiz Parkı çocukların istedikleri şekilde yapılmaya başlanıldı. Toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Toplantıya katılım ise en üst düzeyde idi.

13. Meclis Toplantısı

Karşıyaka Belediyesi Meclis Salonu

Meclis Üyeleri, Çocuklar, Belediye Personeli, Halk

14 Ekim 2014 Salı

18.00

Avrupa Konseyi Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında katılımcı demokrasinin özelliklerinden biri olan meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısına iki oturumla gerçekleştirildi. Birinci oturumda;  Meclisimize davet edilen Avrupa Konseyinin desteklemiş olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Ajansları Birliğinden iletişim sorumlusu Mss. İrene ZANETTİ ve Makedonya Veles Belediye Başkanı Mr. Slavcho CHADIEV Avrupa Yerel Demokrasi Haftası ve Meclisimiz ile ilgili konuşmalarını yaptılar. İkinci oturumda ise Belediyemizin bütçe görüşmeleri ve Karşıyaka ilçemiz ile ilgili kararlar alındı. Toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Toplantıya katılım ise en üst düzeyde idi.

14. Unutulmaya Yüz Tutmuş Çocuk Oyunları Panayırı

Karşıyaka İlçesi Tay Park

Çocuklar ve Halk

15 Ekim 2014 Çarşamba

16.30

 

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yürütülen etkinliklere özellikle çocukların katılımının sağlaması amacıyla unutulmaya yüz tutmuş ve hatta unutulmuş bazı oyunların sergilendiği ve oynandığı çocuk oyunları panayırı yapıldı. Panayıra beş tane anaokulu çocuklara davet edilmiş aynı zamanda çocukların aileleri de davet edilmiştir. Karşıyaka ilçe halkının katılımıyla birlikte yaklaşık iki bin kişilik bir katılım sağlanmıştır. Panayırda unutulmaya yüz tutmuş on tane oyunun tanıtımı yapılmıştır. Stantlardaki oyunlar; ip atlama, seksek, topaç çevirme, bezirgan başı, yağ satarım bal satarım, beş taş, sandalye kapmaca, misket, körebe ve köşe kapmaca oyunlarıdır. Her oyun için ayrı bir stant kurulmuştur. Elma şekeri, macun, pamuk helva ve baloncular çocuklara ikram edilmiştir. Pamuk prenses, peme panter, Hacivat ve karagöz, kel oğlan gibi masal kahramanları da oyunlara renk katmıştır. Aynı zamanda Makedonya Veles Belediye Başkanı Mr. Slavcho CHADIEV ve sekiz kişilik heyetinin katılımıyla çocuk oyunları panayırı daha da renklenmiştir. Belediye Başkanımızın bütün stantları gezmesi ve bütün oyunlara eşlik etmesi büyük bir sevgiyle karşılanmıştır. Belediye Başkanımızın konuşmasına müteakip panayırdaki çocukların istekleri ve başkanımızdan dilekleri kayıt altına alınmış ve Belediyemizdeki ilgili müdürlüklere uygulanmak üzere iletilmiştir. Panayır yaklaşık üç saat sürmüştür.

15. Mahalle Ziyareti

Karşıyaka ilçesi İnönü Mahallesi

İnönü mahallesinde oturan halk

15 Ekim 2014

18.30

Avrupa Yerel Demokrasi Haftasındaki etkinliklerimizin kapsamında Belediye yönetimi bizzat halkın ayağına giderek, halkın sorunlarını yerinde tespit edilmesini sağlamıştır. Katılımcı demokrasi gereği böylelikle tüm halkın görüşü alınmış ve her bir sorun yerinde tespit edilmiştir. Hatta Karşıyaka ilçesine yönelik halk tarafından sunulan projeler dahi kayıt altına alınmıştır. Projelerde ilk etapta uygulanması mümkün olan projelerin uygulama aşamasına geçilmiştir. Diğer projeler ise planlamaya alınmıştır. Bu kapsamda Karşıyaka ilçesi İnönü Mahallesi ziyaret edilmiş olup toplantıya Belediye yönetiminden Sayın Belediye Başkanımız ile birlikte dokuz yönetici katılmıştır. Mahalle halkında toplam 100 civarında insan katılmıştır. Toplantı yaklaşık olarak iki buçuk saat sürmüştür. 

16. Resim Sergisi

Karşıyaka Belediyesi Ahmet Priştina Kültür Merkezi

Otizm ve Beden Engelli Çocuklar ve Karşıyaka Halkı

17 Ekim 2014 Cuma

17.00

 

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yapılan etkinliklerde otizm ve bedensel engelli çocuklarımızda unutulmayarak onları sosyal toplum içerisindeki yerini vurgulamak ve seslerini duyurmak amacıyla resim sergisi düzenlenmiştir. Resim sergisi fotoğraflar ve resimlerden oluşmaktadır. Sergide sergilenen bütün resimler ve fotoğraflar otizm ve bedensel engelli çocuklar tarafından yapılmış ve çekilmiştir. Aynı zamanda sergide yine otizm ve bedensel engelli çocuklar tarafından müzik dinletisi de yapılmıştır. Sergi üç gün boyunca açık kalmış olup binden fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiştir.

17. Yıldızlar Gecesi

Karşıyaka Belediyesi Ahmet Priştina Kültür Merkezi

Otizm ve Beden Engelli Çocuklar ve Karşıyaka Halkı

17 Ekim 2014 Cuma

18.30

 

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında yine otizm ve bedensel engelli çocuklarımız unutulmayarak, onların toplum içerisindeki önemini vurgulamak amacıyla yıldızlar gecesi düzenlenmiştir. Gecede otizm ve bedensel engelli çocukların gösterileri sergilenmiştir. Ritim grubu, potpori, dans, güneşin kızları dansı, zeybek ve müzik dinletisi sergilenmiştir. Gecede Karşıyaka ilçesindeki üç özel eğitim merkezinin ve kent konseyi engelli meclisinin öğrencileri gösterilerini salondaki bütün seyircileri büyülemiştir. Gösteriye yaklaşık 500 civarında seyirci katılmıştır. Her bir gösteri uzun uzun alkış almıştır. Otizm ve engelli çocuklarımızın hayatta yapabileceklerinin sınırı olmadığını yapmış oldukları gösterilerle kanıtlamışlardır. Aynı zamanda sosyal toplum içerisindeki varlıklarını fazlasıyla ispatlamışlardır. Gecede otizm ve bedensel engelli çocukların istekleri ayrıca Sayın Belediye Başkanımız tarafından dinlenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Çocukların isteklerinden ilk etapta yapılması gerekenler hemen belediyenin ilgili birimlerine gönderilmiş ve uygulamaya başlanmıştır. Ayrıca yıldızlar gecesi yerel ve ulusal basında çok geniş yer bulmuştur.   

18.Katılımcı Demokrasi ve Barış Zinciri

Karşıyaka İlçesi Bostanlı Rekreasyon Alanı

Karşıya ilçesinin tüm halkı

18 Ekim 2014
Cumartesi

13.00

Avrupa Konseyinin Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında katılımcı demokrasi ile birlikte barışı da simgelemek amacıyla Karşıyaka halkının bizzat katıldığı bin kişilik bir katılımcı demokrasi ve barış zinciri oluşturuldu. Zincirde tüm halkın katılımcı demokrasideki yeri vurgulanırken aynı zamanda yurtta barış dünyada barış mesajını vermek için barış teması da ayrıca etkinlikte işlendi. Etkinliğe toplumun her kesiminden katılım sağlandı. Müzik ve eğlence ile katılımcı demokrasi ve barış zinciri muhteşem bir havada kutlandı. Etkinlik yaklaşık iki saat sürdü. Aynı zamanda katılımcı demokrasi ve barış zinciri haricinde bin kişiye yakın izleyicilerde alanda bulundu ve etkinliğe destek verdi. Katılımcı demokrasi ve barış zinciri yerel ve ulusal basında da çok yer aldı.

19. Sessizlikte Dans

Karşıyaka Belediyesi Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu

İşitme engelli çocuklar ve Karşıyaka Halkı

19 Ekim 2014 Pazar

14.00

 

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamındaki etkinliklerden biri olan “sessizlikte dans” işitme engelli gençlerimizin pandomin ve dans gösterilerini kapsamaktadır. Etkinlikte hiçbir şekilde duymayan gençlerin yapmış olduğu gösteriler ve danslar etkinliğe katılan insanları büyülemiştir. Etkinliğe katılan insanlara işitme engelli gençlerin hissettiklerini hissetmeleri için herkese kulaklık verilmiştir. Böylelikle oyunun sergilendiği salonda hiçbir şekilde ses duyulmamıştır. Gösteriler yaklaşık iki saat sürmüştür. Aynı zamanda gösteriye yaklaşık dört yüz kişi katılmıştır. Gösteri sonunda katılımcı demokrasi doğrultusunda yine gençlerimizin dilek ve istekleri sorulmuş olup işitme engelli gençlerimizin istekleri belediyemizin ilgili birimlerine hemen iletilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahriye Üçok Bulvarı No: 5 Karşıyaka / İZMİR
 444 1 575 Çağrı Merkezi
 0 232 399 4000 Santral
 info@karsiyaka.bel.tr

Copyright © 2014 Karşıyaka Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü